Calorieën in ijs: Welk ijs kun je zonder spijt eten?

Slagroomijs, sorbetijs, roomijs, melkijs, yoghurtijs, softijs, light ijs, Italiaans ijs, waterijs….

IJs blijft voor vele in de zomermaanden de favo snack!

Maar hoeveel calorieën zitten er in ijs? En kun je zonder spijt een ijsje eten? En welk ijs kun je het beste eten?

Je weet het antwoord vast al. Want de beste keuze als het op ijs aankomt is waterijs. Ze bestaan voor een groot deel – ja, je raadt het niet- uit water!

Maar verder? Zijn er nog andere ijsjes die je zonder spijt kunt nemen? Sommige ijssoorten bevatten meer (of minder) calorieën dan je denkt.

Ik zet ze voor je op een rij, want de zomer vieren met een ijsje, daar is niets mis mee!

Soorten ijs – Theorie

De voedingswaarde en calorieën van ijs verschillen per soort. IJs bevat over het algemeen suiker en vet, maar veel ijssoorten (behalve waterijsjes) bevatten ook melk en eieren. Dit levert eiwitten en ook al komen ze uit een ijsje, je lichaam gebruikt eiwitten als bouwstenen.

Roomijs, softijs en slagroomijs

Bovenstaande 3 ijssoorten bestaan uit eidooiers, suiker, melk en slagroom en het bevat minimaal 5% melkvet. Vers roomijs wordt gebruikt als softijs, en na 12 uur rijpen in de vriezer is het roomijs. Het verschil met slagroomijs zit in de bereiding. Bij slagroomijs wordt het slagroom eerst opgeklopt waardoor het ijs uiteindelijk luchtiger wordt.

Melkijs, yoghurtijs en lactosevrij ijs

Melkijs is ook roomijs, maar dan met een lager melkvetgehalte (2,5%). Yoghurtijs lijkt een gezonder alternatief voor roomijs, maar laat je niet misleiden. Vaak wordt er nog steeds (maar minder) room aan toegevoegd en is het verschil minimaal.

Voor wie geen lactose mag, maar wel romig ijs wilt eten is er een lactosevrije variant. Deze zijn op basis van sojamelk of rijstmelk. Per bolletje bevatten deze ijsjes ongeveer de helft van de energie in vergelijking met gewoon roomijs.

Light ijs

De naam light suggereert dat de light variant minder energie bevat dan de normale variant.
De term “light” is een beschermde voedingsclaim, en mag niet zomaar gebruikt worden. Om ijs light te mogen noemen moet er minimaal 30% minder energie, suiker of vet in zitten dan in de normale variant. Dat klinkt gezonder, maar nu komt het addertje.
De light variant bevat misschien 30% minder vet dan de normale variant, maar het bevat wel 3x zoveel suiker dan de normale variant. Het ijs bevat dus nog steeds veel calorieën. Op deze manier kun je dus flink worden bedrogen wanneer je denkt een gezonde keuze te maken.
In het voorbeeld dat in de tabel staat bleek de light variant wel minder calorieën te bevatten.

Italiaans ijs en waterijs en vruchtenijs

Waterijs bestaat uit siroop en water. Italiaans ijs is eigenlijk luchtig geklopt waterijs zonder melk, maar met veel fruitpuree of vruchtensap. Maar tegenwoordig is er ook “Italiaans ijs” met melk/slagroom. IJs met minimaal 20% vruchtensap wordt vruchtenijs genoemd.

Daarnaast zijn er nu ook smoothie-ijsjes! Deze bevatten 90% vruchtenpuree en 10% suiker. Aan echte smoothie-ijsjes wordt geen water toegevoegd.

De ingrediënten hebben dus invloed op het aantal calorieën in ijs. Met deze theorie in ons achterhoofd is het al makkelijker om het ijs te categoriseren van minste naar meeste calorieën.

Waterijs staat bovenaan, gevolgd door vruchtenijs en écht Italiaans ijs. Daarna de smoothie ijsjes, lactosevrije ijs, light ijs en vervolgens melk-, yoghurtijs, en afsluitend (slag)roomijs en softijs.

De overvloedige keuze van ijs.

Ik neem je mee naar de ijsvitrine in de supermarkt. De keuze is reuze. Mijn blauwe supermarkt. Ah, je weet vast wel welke ik bedoel.
Deze XL heeft 6 kasten gevuld met allerlei soorten ijs. En om het voor jou makkelijker te maken en de verleiding te minimaliseren heb ik alle etiketten en voedingswaarden vergeleken en een lijst voor je gemaakt. Oké niet alle, want het aanbod is echt heel groot.

Blijf vooral ook zelf de verpakkingen bekijken en vergelijk de ijsjes met elkaar.

Maar met deze lijsten kun je zelf bewust een (on)gezonde keuze maken. Een tussendoortje bevat normaal gesproken tussen de 100 en 150 kcal. Een ijsje kan dus prima eens een tussendoortje zijn.
Plan in je weekplan vast een ijsje in als tussendoortje. Dit helpt op andere dagen om verleidingen te weerstaan, want morgen heb je een ijsje ingepland.
De eerste tabel heeft een overzicht van calorieën in schepijs! De tweede tabel bevat de calorieën in ijs die per stuk verpakt zijn.

Mis je jouw favoriete ijsje en wil je weten waar die in de lijst hoort?

Laat het ons weten en we vullen de lijst aan! 

Let wel op: de kcal zijn per 50 gram. Een bolletje schepijs weegt ongeveer 50 gram (100 ml). 100 gram komt ongeveer overeen met 200 ml.

Hoeveelheid is per bolletje 50 gramEnergie (kcal)Koolhydraten (g)Waarvan suiker (g)Eiwitten (g)Vetten (g)Waarvan verzadigde vetten (g)
Lactose vrij ijs vanille556,56,50,82,81,5
Sorbetijs (citroen)6516,516000
Slagroomijs light70751,532
Karnemelkijs81,51210,52,32,62
Yoghurtijs 10214,514,51,74,34
Slagroomijs11011,510,51,764
Roomijs1101312,51,563,5
Softijs 1111110,526,53,8
Chocolade roomrijs1251312,51,774,5

Ken je die kleine bakjes ijs die je volgens de reclame helemaal voor jezelf mag houden?
Tip van mij? Deel het bakje toch maar wel….

Kun jij dit ijsje vinden in de lijst?

Energie (kcal)Koolhydraten (g)Waarvan Suikers (g)Eiwitten (g)Vetten (g)Waarvan verzadigde vetten (g)
Raket 55 g419,99,3000
Perenijs Festini (OLA) 50 g5012107000
Perenijs AH 50 gr441110000
Aardbeienijs Festini (OLA) 286,75,6000
Dubbele ijslolly (2 stokjes) 60 g411010000
Solero 55 g5011,510,50,50,50,1
Split (58 g)6512110,91,51,5
Oppo “Healthy Ice Cream” – vanille / Salted Caramel (100 ml / 50 gr)7565343
Oppo “Healthy Ice Cream” – Chocolate & hazelnut (100 ml / 50 gr)857,55,14,242,3
BK Ijshoorn met softijs 10116,7132,32,70,1
Cornetto MINI (36 g)1201391,564,5
Mc Donalds Ijshoorn met softijs 12822173,13,22,1
Energie (kcal) Koolhydraten (g)Waarvan suikers (g) Eiwitten (g)Vetten (g)Waarvan verzadigde vetten (g)
Magnum White MINI (50 g) 16617162,1107
Snicker ice cream (48
g)
16216,512,62,89,34,9
Magnum Classic MINI (50 g)17016152118
Cornetto (60 g) 17219141,8107,8
Magnum Almond MINI (50 g)17616152,6127
Hertog Aardbei Meringue (100 g)18130272,25,85,2
Hertog Choco Momentje (100
g)
2202624483129
BK Sundae ijs met choco saus 23442,839,84,350,2
Energie (kcal)Koolhydraten (g)Waarvan Suikers (g)Eiwitten (g)Vetten (g)Waarvan verzadigde vetten (g)
Magnum Double Pindakaas (73)24524193,1169,7
McSundae ijs met choco saus24538354,37,96,2
Magnum Classic (86 g)260252331612
Magnum White (86 g) 26027263,51511
Magnum Almond (86 g)28026254,51811
McFlurry M&M33551468,2136,9
BK Fushions KitKat36058,551,26,011,10,5
Cornetto King Cone (145 g)36448364,81715
Energie (kcal) Koolhydraten (g)Waarvan suikers (g)Eiwitten (g)Vetten (g)Waarvan verzadigde vetten (g)

Referenties Voedingswaarden

http://www.ola.nl/Brand/Brandslist.aspx;
https://www.ah.nl/zoeken?rq=ijs&searchType=global;
http://www.mcdonalds.nl/producten/desserts
http://www.burgerking.nl/bekijk-onze-producten

2 antwoorden
    • Petra Krul
      Petra Krul zegt:

      Leuke aanvulling! Inderdaad is dit ijs veel lager in energie en lager in (verzadigde) vetten en koolhydraten!
      50 gram/100 ml van dit ijs zou in de zomer een prima tussendoortje kunnen zijn! (als je het de pijs waard vindt) 😉
      Ik zet dit product in de lijst!

      Beantwoorden

Plaats een Reactie

Meepraten?
Draag gerust bij!

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Petra Krul

Petra Krul

Petra is Semi-Virtual Assistent Content Marketing, en daarmee de (online) rechterhand van Sjoerd. Ze verzorgt de artikelen, de nieuwsbrief en de Facebook pagina. Petra is derdejaars student Voeding & Diëtetiek met de focus op Public Health. Met haar grote affiniteit voor gezonde voeding is ze ook regelmatig in de keuken van de Bootcamps te vinden om maaltijden te bereiden.
Petra Krul
Petra Krul

Latest posts by Petra Krul (see all)